Podczas dzisiejszej Sesji Rady Powiatu w Jaśle, Radni przegłosowali Uchwały, uprawniające Powiat Jasielski do złożenia wniosków w ogłoszonym przez Urząd Wojewódzki w Rzeszowie Programie Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019.

Powiat Jasielski, będzie ubiegał się o dofinansowanie dla dwóch inwestycji, tj. „Przebudowa drogi powiatowej Nr 1845R Szebnie – Chrząstówka – Przybówka” oraz „Przebudowa drogi powiatowej Nr 1858R ul. Kraszewskiego w Jaśle”.

Na realizację zadań, Powiat Jasielski może otrzymać 50% środków, które będą pochodzić z budżetu państwa, jednakże nie więcej niż 3.000.000,00 zł dla każdego z zadań.

Przebudowa drogi powiatowej Nr 1845R Szebnie – Chrząstówka – Przybówka w km 0+340-1+885, 2+000-2+300 oraz 2+574-3+030 w miejscowości Szebnie, Niepla i Chrząstówka, będzie obejmować:

-poszerzenie istniejącej jezdni do szerokości 6m; jezdnia otrzyma nową nawierzchnię bitumiczną,

-wykonanie chodnika o szerokości 2,0 m wraz z krawężnikiem i obrzeżem betonowym w km 0+401-1+076; chodnik powstanie na uprzednio zarurowanym istniejącym rowie,

-uzupełnienie poboczy mieszanką tłuczniową, oczyszczenie z namułu przepustów pod drogą i pod zjazdami.

Przebudowa drogi powiatowej Nr 1858R ul. Kraszewskiego w Jaśle, będzie obejmować:

-wykonanie nowej nawierzchni z mieszanek mineralno-bitumicznych; istniejąca nawierzchnia zostanie zfrezowana,

-udrożnienie odprowadzenia wody deszczowej z jezdni poprzez wymianę wpustów ulicznych i przykanalików,

-regulacja pionowa studzienek dla urządzeń podziemnych,

-odtworzenie oznakowania poziomego jezdni – linie na skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych,

-wykonanie świetlnego pulsującego oznakowania pionowego przejść dla pieszych w obrębie skrzyżowania z ulicą Szopena.

Przebudowa obu dróg uzupełnia istniejące zagospodarowanie pasa drogowego o elementy powodujące wzrost bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. W szczególności są to: chodniki, zjazdy indywidualne oraz wykonanie oznakowania istniejących przejść dla pieszych.

Szczególnie ważne jest oznakowanie dwóch istniejących przejść dla pieszych w ciągu drogi powiatowej Nr 1858R, gdzie ustawione zostaną, tzw. znaki aktywne, mające zamontowany z boku znaku czujnik pasywnej podczerwieni wraz z detekcją mikrofalową umożliwiający wykrywanie pieszego w rejonie strefy przejścia i załączający pulsowanie lamp.

Jak powiedział Adam Pawluś – Starosta Jasielski – ulica Kraszewskiego jest w bardzo złym stanie i naprawa nawierzchni jest niezbędna w celu poprawy bezpieczeństwa ruchu kołowego oraz komfortu jazdy. Sygnalizacja świetlna przejść dla pieszych pozwoli na lepsze oznakowanie newralgicznego miejsca skrzyżowania z ulicą Szopena, na którym z powodu gęstej zabudowy usytuowanej blisko jezdni, jest słaba widoczność i dochodzi do częstych stłuczek. Oznakowanie będzie miało za zadanie uczulić kierowców na zwiększenie uwagi w tym niebezpiecznym miejscu.

Termin złożenia projektów w ogłoszonym przez Urząd Wojewódzki w Rzeszowie konkursie upływa w dniu 17 września 2018 roku. Planowana data ogłoszenia wyników to grudzień br.