W trzech miejscowościach gminy Tarnowiec, tj. w Umieszczu, Czeluśnicy i Gąsówce zostanie przeprowadzony proces scalenia gruntów. Łączny koszt zadania to ponad 11 090 326 zł.

Celem scalenia gruntów jest tworzenie korzystniejszych warunków gospodarowania w rolnictwie i leśnictwie poprzez poprawę struktury obszarowej gospodarstw rolnych, lasów i gruntów leśnych, racjonalne ukształtowanie rozłogów gruntów, dostosowanie granic nieruchomości do systemu urządzeń melioracji wodnych, dróg oraz rzeźby terenu.

Postępowanie scaleniowe przeprowadza na koszt Skarbu Państwa starosta, jako zadanie z zakresu administracji rządowej.

Postępowanie scaleniowe może być wszczęte na wniosek większości właścicieli gospodarstw rolnych, położonych na projektowanym obszarze scalenia, lub na wniosek właścicieli gruntów, których łączny obszar przekracza połowę powierzchni projektowanego obszaru scalenia.

Uczestnicy scalenia otrzymują grunty o równej wartości szacunkowej w zamian za dotychczas posiadane. W wypadkach, gdy ze względów technicznych nie jest możliwe wydzielenie gruntów o równej wartości szacunkowej, stosuje się dopłaty pieniężne. Dopłaty te przysługują za różnicę wartości szacunkowej przekraczającą 3 %.

W Umieszczu scalaniem objęte zostaną grunty o powierzchni 416,59 ha, w Czeluśnicy o powierzchni 311,77 ha, a w Gąsówce – 192,37 ha. Koszt przeprowadzenia tego procesu w Umieszczu wynosił będzie 5 018 038,94 zł, w Czeluśnicy – 3 755 282, 09 zł, w Gąsówce - 2 317 005,81 zł. Przy czym dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu  Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 stanowić będzie 63,63 %.

W dniu 6.02.2019 r. Rada Powiatu Jasielskiego przyjęła uchwały w sprawie przystąpienia do realizacji tych trzech projektów wraz z uchwałami na ustanowienie weksla in blanco, jako zabezpieczenia prawidłowej realizacji tych projektów.

Proces scalania potrwa do maja 2023 roku.