1 marca, po raz dziewiąty, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła władza komunistyczna. Mimo grożących im represji nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę.

W 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego.

Program powiatowych obchodów  wygląda następująco:

10:00 – uroczystości przy Pomniku Żołnierzy Niezłomnych (skwer przy Zespole Szkół nr 4 w Jaśle - Plac Żwirki i Wigury):

- przywitanie gości, hymn państwowy, apel pamięci, składanie kwiatów

10:30 - konferencja naukowa poświęcona pamięci Żołnierzy Wyklętych (aula Zespołu Szkół Nr 4 w Jaśle):

• wspomnienie Żołnierzy Niezłomnych w pieśni, prozie i poezji,
  • referat: „Działalność Żołnierzy Niezłomnych w Regionie Jasielskim i okolicznych” – dr hab. Krzysztof Kaczmarski, Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie.

18:00 – Msza Święta w intencji Żołnierzy Niezłomnych (Kolegiacka  Parafia  pw.  Wniebowzięcia  Najświętszej  Maryi  Panny  w  Jaśle - FARA)

pamieci zolnierzy A3 2019