Co ma wspólnego Vivaldi z kosmosem? Wydawałoby się, że nic… A jednak! Już 3 kwietnia br., Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Fundacja Tygodnika Powszechnego zapraszają do wspólnych rozważań nad wszechświatem z Einsteinem i Vivaldim.

Spotkanie pt. „Cztery pory roku w muzyce i kosmosie” odbędzie 3 kwietnia br., o godz. 17.00 w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego. Gośćmi kolejnego spotkania z cyklu „Wielkie Pytania w Nauce” będą ks. prof. Michał Heller – uczony, kosmolog, filozof i teolog oraz prof. Krzysztof Jakowicz – wybitny polski skrzypek. Mistrzom towarzyszyć będzie zespół ARSO Ensemble w składzie: Robert Naściszewski (skrzypce), Orest Telwach (skrzypce), Izabela Tobiasz (altówka), Anna Naściszewska (wiolonczela), Sławomir Ujek (kontrabas), z gościnnym udziałem Andrzeja Zawiszy (klawesyn), który wykona utwór „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego.

„Trudno oddzielić ludzkie przeżywanie piękna od kodów ukrytych w naszych genach. Piękno należy także do najbardziej abstrakcyjnych pojęć ludzkiego ducha. W zachwycie pięknem, manifestującym się w każdej porze roku, daje znać o sobie nasze drzewo genealogiczne głęboko wrośnięte w przeszłość naszej planety i ostatecznie całego Kosmosu.

Sztuka jest rodzajem poznawania Wszechświata, a nauka rodzajem jego kontemplacji. W sztuce Wszechświat przemawia do nas tymi swoimi wymiarami, których nie da się wyrazić inaczej. Poprzez naukowe teorie wnikamy w tajniki Wszechświata i dajemy się uwieść jego pięknu.

Cykle czasu, powtarzające się w nawrotach pór roku, są tylko rezonansem kosmicznych cykli, tworzących historię Wszechświata.

W wykładzie, przeplatanym koncertem, te cykle odnajdziemy w sobie i poddamy się ich pięknu”.

Ks. prof. M. Heller