W niedzielę, 11 sierpnia, o godz. 18:00 w Bieździedzy Mateusz Lechwar, autor monografii pt. „Architektura i sztuka Kościoła p.w. Świętej Trójcy w Bieździedzy” prezentował swoją książkę.

W spotkaniu uczestniczyli licznie przybyli mieszkańcy Bieździedzy, starosta jasielski Adam Pawluś, członek zarządu Grzegorz Pers, przewodniczący rady miejskiej w Kołaczycach Edward Zbylut, proboszcz parafii w Bieździedzy ks. Władysław Depa i wikariusz ks. Dawid Babicz.

Autor bardzo ciekawie opowiadał o architekturze i historii świątyni. Podkreślał, że jego monografia jest próbą naukowej refleksji nad wielowiekową świątynią bieździedzką, jako wyjątkowym zabytkiem, o szczególnej wartości kulturowej i architektonicznej.

Zespół kościelny w Bieździedzy stanowi jednorodny kompleks sakralny powstały w średniowieczu. Kościół, dzwonnica oraz okalające je mury doczekały się rewitalizacji i dzisiaj stanowią jedyny tak okazały z tego okresu zabytek architektury sakralnej całego Podkarpacia.
Ten wspaniały, prawie 700 letni, w stylu gotyckim, murowany z kamienia kościół p.w. Św.Trójcy, z dostawioną obok kamienną, wysoką dzwonnicą,  jest dzisiaj najcenniejszym zabytkiem sakralnym Podkarpacia, sięgającym XV wieku.

Starosta jasielski Adam Pawluś pogratulował autorowi świetnej pracy, a mieszkańcom tego, że jest to już druga monografia poświęcona parafii w Bieździedzy (pierwszą monografię napisał Andrzej Kozioł – Lechowski). Starosta zaapelował również o wznowienie tej monografii.

Prezentacje książki uświetnił swoim występem zespół Pogórzanie.