Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał do akceptacji Ministra Zdrowia i Ministra Finansów projekt zmiany w planie finansowym dotyczący podziału środków z dotacji przekazanej w 2018 roku Funduszowi z budżetu państwa.

Najistotniejszym elementem planowanych zmian będzie przekazanie dodatkowej puli środków przede wszystkim na funkcjonowanie szpitali powiatowych. To już trzecia w tym roku transza pieniędzy przeznaczona na wzrost wyceny świadczeń – łączny wzrost ryczałtu dla podmiotów I i II stopnia zabezpieczenia w ramach sieci szpitali wyniesie 802 mln zł, tj. 9% w skali roku:

Transza

Wejście w życie

1 kwietnia 2019 r.

1 lipca 2019 r.

1 października 2019 r.

Wzrost wyceny świadczeń z zakresu chirurgii oraz chorób wewnętrznych

Wzrost wyceny wszystkich świadczeń w ramach ryczałtu o 3%

Wzrost wyceny świadczeń:

- o 4% dla szpitali I stopnia

- o 3% dla szpitali II stopnia

Skutki dla szpitali
I oraz II stopnia

458,7 mln zł

343,8 mln zł

Oprócz szpitali o znaczeniu regionalnym, dodatkowe środki przeznaczone zostaną także na wzrost wyceny 34 świadczeń wysokospecjalistycznych, które realizowane są przede wszystkim w ośrodkach referencyjnych (szpitalach klinicznych i instytutach badawczych).

Projektowane zmiany będą miały pozytywny wpływ także na szpitale w województwie podkarpackim. Obecnie w ramach sieci szpitali funkcjonuje tu 12 szpitali I poziomu zabezpieczenia oraz 9 szpitali II poziomu zabezpieczenia. Łączna kwota ryczałtu na rok 2019 wzrośnie dodatkowo o 22 mln zł.

Tak istotne wzrosty są możliwe dzięki zwiększającym się nakładom na system ochrony zdrowia. Od 2015 roku zwiększyły się o 25 miliardów złotych w skali roku, a w 2024 roku wyniosą 6% PKB.

Zwiększenie ryczałtu dla Szpitala Specjalistycznego w Jaśle wynosi 3 174 130 złotych.