W dniu 20 września b.r. nastąpiło przekazanie placu budowy firmie Przedsiębiorstwo Budowlano-Instalacyjne Insbud, która będzie odpowiedzialna za prace remontowe i przygotowanie nowego budynku Domu Dziecka w Kołaczycach.

W przekazaniu placu budowy uczestniczyli: Starosta Jasielski Adam Pawluś, Radna Rady Powiatu w Jaśle Magdalena Stasiowska, Dyrektor Domu Dziecka w Wolicy Renata Pięta, reprezentująca Liceum Ogólnokształcące w Kołaczycach Renata Żygłowicz, Naczelnik Wydziału Inwestycji Starostwa Powiatowego w Jaśle Ewa Dubiel wraz z Inspektorem Nadzoru Ryszardem Żygłowiczem oraz wykonawcy -  właściciel firmy Jerzy Piątek i kierownik budowy Michał Piątek.

Stary budynek Domu Dziecka w Wolicy wymaga nieustannych nakładów pracy i kosztownych inwestycji. Placówka ze względu na swój zabytkowy charakter znajduje się pod stałą opieką konserwatorską, co dodatkowo utrudnia przystosowanie go do warunków odpowiednich dla dzieci. Wysokie sufity i stara architektura nie sprzyjają tworzeniu ciepłej, rodzinnej atmosfery. Podopieczni mieszkają w dużych wieloosobowych pokojach, nie mając zapewnionego bezpieczeństwa i prywatności.

Nowy budynek Domu Dziecka w Kołaczycach znacznie podwyższy standardy ich życia. Zakres prac obejmuje m.in. wykonanie drugiej klatki schodowej, schodów żelbetowych zewnętrznych, instalacji oświetlenia awaryjnego oraz wymianę opraw oświetleniowych na ledowe. Wykonanie pochylni dla niepełnosprawnych, przebudowę pomieszczeń (łazienek na I piętrze, korytarza do likwidowanego wyjścia, WC dla niepełnosprawnych). Wymianę okien na PCW oraz zamontowanie drzwi zewnętrznych. Roboty wykończeniowe w pomieszczeniu kuchni na parterze wraz z doprowadzeniem instalacji wodno-kanalizacyjnej i gazowej. Wykonanie nowych pionów kanalizacji sanitarnej wraz z podłączeniem do istniejącej studzienki zewnętrznej. Montaż  drzwi wewnętrznych, malowanie ścian i sufitów farbami emulsyjnymi.

Termin zakończenia prac planowany jest na 16 grudnia, co oznacza, że tegoroczne Święta Bożego Narodzenia dzieci będą mogły spędzić w lepszych warunkach. W miejscu, które będzie mogło o wiele bardziej kojarzyć się z domem niż stare mury zabytkowego budynku w Wolicy.

Dom Dziecka