W pięciu jasielskich szkołach ponadgimnazjalnych, tj. Zespole Szkół Technicznych (wraz z Centrum Kształcenia Praktycznego), Zespole Szkół Budowlanych, Zespole Szkół nr 4, Zespole Szkół nr 3 oraz Zespole Szkół Usługowych i Spożywczych w dniach 26.03. – 05.04.2018 r. zrealizowano cykl pięciu konferencji prezentujących realizację projektów edukacyjnych.

Realizacja trzech projektów o łącznej wartości blisko 9 mln zł ma na celu poprawę jakości kształcenia zawodowego w szkołach ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Jasielskiego oraz zwiększenie dostępności do infrastruktury szkolnictwa zawodowego i ustawicznego mieszkańców powiatu a także udoskonalenie poziomu kształcenia umiejętności zawodowych, w tym wzmocnienie poziomu kształcenia praktycznego w zawodach deficytowych. Zaplanowane w trzech projektach działania mają charakter komplementarny, co pozwoli zwiększyć szanse absolwentów na szeroko rozumianym rynku pracy.

W ramach projektu pn. „Poprawa jakości kształcenia zawodowego w szkołach ponadgimnazjalnych na terenie Powiatu Jasielskiego” (Działanie 9.4 Poprawa jakości kształcenia zawodowego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020), którego zakończenie przewidziane jest na wrzesień 2019 r. realizowane są szkolenia, kursy, warsztaty, zajęcia laboratoryjne oraz staże zawodowe m.in. w dziedzinach budownictwa, ogrodnictwa, geodezji, informatyki, bankowości, administracji, handlu, gastronomii, fryzjerstwa, kosmetologii, elektromechaniki, spawalnictwa oraz obsługi maszyn do robót ziemnych i pojazdów transportowych (docelowo dla 939 uczennic i uczniów) a także szkolenia, kursy i studia podyplomowe dla 47 nauczycielek i nauczycieli.

W ramach projektu wyposażono pracownię grafiki komputerowej 2D i 3D, pracownię programowania obrabiarek sterowanych numerycznie, dwie pracownie komunikacji w języku obcym, pracownię montażu i eksploatacji maszyn oraz urządzeń elektrycznych, pracownię gastronomiczną, pracownię fryzjerską oraz mobilną pracownię ekonomicznych przedmiotów zawodowych na łączną kwotę 531 404,48 zł.

W ramach projektów pn. „Dostosowanie infrastruktury placówek edukacyjnych Powiatu Jasielskiego do środowiska pracy zawodowej – część I” oraz „Dostosowanie infrastruktury placówek edukacyjnych Powiatu Jasielskiego do środowiska pracy zawodowej – część II” (Poddziałanie 6.4.2 Kształcenie zawodowe i ustawiczne oraz PWSZ Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020), których zakończenie zaplanowane jest na październik 2018 r. wyposażono następujące pracownie:

W Zespole Szkół Technicznych w Jaśle: pracownię pojazdów samochodowych (stanowiska silnikowe, układy napędowe, układy jezdne), pracownię elektrotechniki i maszyn elektrycznych, pracownię obrabiarek sterowanych numerycznie CNC, pracownię do komputerowego wspomagania projektowania CAD (grafika 2D), pracownię elektroniki i mechatroniki samochodowej (stanowiska laboratoryjne i demonstracyjne), pracownię elektryczną – wyposażenie w elementy inteligentnego domu KNX (panele laboratoryjne i demonstracyjne).

Centrum Kształcenia Praktycznego w Jaśle: wyposażono w narzędzia, oprawki, oprzyrządowanie technologiczne i wyposażenie warsztatu niezbędne do realizacji zewnętrznych egzaminów zawodowych dla operatora obrabiarek skrawających, zakupiono oprogramowanie CAM do maszyn CNC dydaktycznych i przemysłowych (wymagane dla pracowników w firmach wysokich technologii), dostarczono i zamontowano dodatkową oś frezarki dla CNC, narzędzia, przyrządy i urządzenia metrologiczne.

W Zespole Szkół nr 4 w Jaśle: pracownię komunikacji w języku obcym zawodowym (system do nauczania języków obcych, z wyposażeniem multimedialnym), pracownię poligraficznych procesów przygotowawczych, pracownię komputerowych technik multimedialnych, pracownię drukowania cyfrowego, pracownię reklamy i obsługi turystycznej.

W Zespole Szkół nr 3 w Jaśle – pracownię informatyczną, mechatroniczną, elektrotechniczna, chemiczną, OZE, teleinformatyczną, logistyki-ochrony środowiska.

W Zespole Szkół Budowlanych w Jaśle: pracownię architektury krajobrazu, szkolną pracownię ćwiczeń praktycznych, pracownię geodezji wspomaganej komputerowo, pracownię budownictwa, pracownię geodezji, pracownię komunikacji w języku obcym, pracownię kreślarską.

W Zespole Szkół Usługowych i Spożywczych: pracownię technologiczną, pracownię JOZ (języków obcych zawodowych), pracownię projektowania i modelowania odzieży, pracownię fryzjerska, pracownię włókienniczą/materiałoznawstwa odzieżowego, pracownię cukierniczą, pracownię żywności, technologii i wytwarzania odzieży/warsztaty szkolne, pracownia do projektowania i estetyki, pracownia technologii gastronomicznej/warsztaty szkolne, technologiczna i analizy biologiczno-chemicznej, pracownię analizy żywności.

Łączna kwota, jaką wydano na wyposażenie ww. pracowni od początku realizacji projektów z Poddziałania 6.4.2 wynosi 4.321.905,00 zł.

-  Dzięki realizacji projektów doposażyliśmy pracownie w nowoczesny sprzęt, urządzenia, symulatory
i modele. Nauczyciele podnoszą kwalifikacje zawodowe, a uczniowie odbywają staże i praktyki
u pracodawców, uzyskują uprawnienia pozwalające na obsługę maszyn i wykonywanie określonych zawodów tłumaczył Starosta Jasielski Adam Pawluś.

- Niezwykle ważny aspekt zwiększający szansę na rynku pracy to bezpośrednie doświadczenie wykonywania pracy w środowisku prawdziwej firmy, a nie tylko symulacji, jaką są szkolne praktyki zawodowe. Dzięki współpracy z wieloma firmami, podczas staży, kursów, praktyk, udało nam się to osiągnąć – dodał Starosta.

IMG_1906
IMG_1916