W dniu 11 października podpisano umowę z Firmą „Beskid” z Nowego Żmigrodu na realizację projektu pn. „Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle – Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Ożennej” realizowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz ze środków budżetu Powiatu Jasielskiego.

Całkowita wartość projektu pn. „Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle – Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Ożennej” wynosi 3 623 295,00 zł, z czego kwota dofinansowania z NFOiGE to 2 900 965,00 zł. Okres realizacji projektu przewidziany jest od IV kwartał 2018 do końca 2019 roku.
Wykonawcą robót budowlanych, wyłonionym w wyniku przetargu, została Firma Handlowo Usługowa „Beskid” Mirosław Kimiecik, Jan Kmiecik.
Zakres robót przewidzianych do realizacji w ramach projektu obejmuje przebudowę całego budynku wraz z zagospodarowaniem terenu i wyposażeniem budynku, planuje się również wykonanie ogrodzenia oraz małego parkingu. Projekt obejmuje również zagospodarowanie terenu wokół budynku tj. wytyczenie ścieżek edukacji przyrodniczej składających się z kilkunastu przystanków, na których nasadzone będą rośliny (rodzime rośliny karpackie, drzewa owocowe, warzywa i zioła).
W budynku mieścić się będą pomieszczenia edukacyjne oraz pomieszczenia mieszkalne dla osób korzystających z zajęć tj. młodzieży szkolnej i ich opiekunów. Przewiduje się, że Ośrodek będzie dysponował salami dydaktycznymi, zapleczem sanitarnym, pomieszczeniem do przygotowywania posiłków własnych, jadalnią oraz 42 miejscami noclegowymi.
Oferta edukacyjna planowanego Ośrodka będzie kompleksowa. Działania edukacyjne w nim przewidziane obejmują cały rok kalendarzowy. Osoby, które będą korzystać z oferty Ośrodka będą poznawać zagadnienia z zakresu ekologii przez zabawę, prace manualne, prace fizyczne oraz zajęcia w plenerze - spacery, wycieczki, konkursy fotograficzne. Planuje się zajęcia organizowane oraz zajęcia zamawiane, co sprawi, że oferta Ośrodka będzie jeszcze bardziej atrakcyjna i skoncentrowana na uczestniku zajęć.
Podpisano porozumienie z Magurskim Parkiem Narodowym w zakresie współpracy merytorycznej polegającej m.in. na przeszkoleniu pracowników oraz prowadzeniu działań edukacyjnych w Ośrodku. Planuje się również nawiązać współpracę z Obserwatorium Astronomicznym
w Roztokach na Słowacji polegającej na prowadzeniu w Ośrodku zajęć z dziedziny astronomii.
Celem tej inwestycji edukacyjnej jest przygotowanie młodych osób do przyjaznego korzystania ze środowiska oraz świadomości stosowania ziół.
Firma „Beskid” z Nowego Żmigrodu, która będzie realizowała prace budowlane, zatrudni przy wykonywaniu zadania pracowników miejscowych.
Wniosek został złożony w Warszawie w dniu 22 września 2017 r. Był przedmiotem sporych kontrowersji na sesjach rady Powiatu w Jaśle.