Uruchomienie nowego połączenia kolejowego Jasło – Kraków stało się faktem

Uruchomienie nowego połączenia kolejowego Jasło – Kraków stało się faktem-1W dniu 1 października br. z dworca kolejowego w Jaśle po raz pierwszy od wielu lat  odjechał pociąg relacji Jasło – Kraków. Ten inauguracyjny przejazd przyciągnął wielu mieszkańców Jasła oraz podróżnych, którzy zapragnęli skorzystać z tego środka lokomocji.

Dworzec kolejowy w Jaśle, który od wielu lat był zamknięty, ponownie powitał licznie zgromadzonych mieszkańców Powiatu Jasielskiego. Organizatorzy z okazji inauguracyjnego odjazdu pociągu zorganizowali wiele atrakcji. W budynku dworca czekały na licznie zgromadzone dzieci konkursy i gry. Zachętą do skorzystania z tej formy zabawy były wspaniałe nagrody rzeczowe. Na zewnątrz  zgromadzeni mogli skorzystać z przejazdu drezyną kolejową oraz motorakiem. Wszyscy mogli za darmo posilić się ciepłym bigosem, wspaniałymi wypiekami oraz skorzystać z ciepłych i zimnych napojów. Całość uświetnił występ Miejsko-Kolejowej Orkiestry Dętej.

Licznie zgromadzeni przedstawiciele władz samorządowych miast leżących na trasie przejazdu pociągu, parlamentarzyści, radni sejmiku wojewódzkiego, przedstawiciele urzędów marszałkowskich województw małopolskiego i podkarpackiego oraz Ci, którzy przyczynili się do uruchomienia połączenia kolejowego Jasło-Kraków zgodnie stwierdzili, że to połączenie, uruchomione ponownie po kilkunastu latach, jest wspaniałą alternatywą dla komunikacji autobusowej.  Wyrazili nadzieję, że poszerzenia oferty poprzez uruchomienie połączeń w sobotę jest tylko kwestią czasu. Wszystko zależy od zainteresowania mieszkańców powiatu i ilości pasażerów.

Poseł Bogdan Rzońca – Przewodniczący Komisji Infrastruktury i Budownictwa Sejmu RP mówił o konieczności elektryfikacji dalszego odcinka linii 108 z Jasła do Krosna i Sanoka.

Starosta Jasielski Adam Pawluś podkreślił, że dzięki temu połączeniu kolej ponownie powróciła na południe Polski.