W poniedziałek, 17 grudnia br., Starosta Jasielski Adam Pawluś gościł grupę młodzieży z Veendam w Holandii, przebywającej na terenie Powiatu Jasielskiego.

Osiemnastoosobowa grupa młodzieży z holenderskiej szkoły Winkler Prins, która w ramach programu eTwinning przebywa z wizytą w Powiecie Jasielskim, wzięła udział w spotkaniu ze Starostą Jasielskim. Podczas spotkania Starosta przybliżył młodzieży kulturę i atrakcje naszego powiatu oraz historię barbarzyńskiego zniszczenia miasta Jasła jesienią 1944 roku. Dowiedzieliśmy się również, że Venendam zostało oswobodzone spod okupacji niemieckiej przez polskich żołnierzy. Goście z Holandii wyrazili wdzięczność naszym żołnierzom za ten czyn.

Szkoła Winkler Prins jest szkołą partnerską Zespołu Szkół Nr 3 w Jaśle. W ramach projektu odbędą się dwa spotkania. Teraz młodzież z Holandii odwiedza Jasło. Zakwaterowana została w domach rodziców uczniów ZSNR3. W ramach działań zaplanowano m.in. wizytę w Centrum Energii Odnawialnej  w Zaporze na Jeziorze Solińskim, wizytę w pijalni wód w Krynicy-Zdroju, zwiedzanie Karpackiej Troi oraz wystawy Zdzisława Beksińskiego w Sanoku.

W marcu 2019 grupa 18 uczestników z ZSNr3 w Jaśle wybierze się z rewizytą na tydzień do Holandii i podobnie jak w Polsce, uczniowie z Jasła zakwaterowani będą u swoich holenderskich kolegów.