Marszałek Józef Piłsudski - współtwórca niepodległej Polski – zmarł 12 maja 1935 roku w Belwederze. W dniu dzisiejszym obchodzimy 85. rocznicę jego śmierci.

Marszałek Józef Piłsudski był jednym z najwybitniejszych przywódców państwa polskiego. Jego działania wywarły decydujący wpływ na kształt II RP. To postać o doniosłym znaczeniu dla polskiej historii -  wojskowego i polityka, ideologa i działacza.

Jego słowa, odzwierciedlające ówczesną rzeczywistość, są nadal aktualne: "Chcemy Polski niepodległej, abyśmy mogli w niej urządzać życie lepsze i sprawiedliwsze dla wszystkich”.

W Jaśle tablica upamiętniająca postać Marszałka Józefa Piłsudzkiego jest umieszczona na kościele pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz na budynku przy ul. Kołłątaja.

tab

W dniu dzisiejszym tj. 8 maja br. obchodzimy 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Święto to zostało ustanowione w celu upamiętnienia zwycięstwa nad  Niemcami.

Druga wojna światowa zakończyła się podpisaniem przez Niemcy bezwarunkowej kapitulacji w dniu 8 maja 1945 roku o godz. 22.30. W  momencie podpisywania dokumentu w Moskwie było już po północy, dlatego Rosjanie świętują zakończenie wojny 9 maja. W Polsce od 2014 r. Narodowy Dzień Zwycięstwa obchodzimy w dniu 8 maja, tak jak na Zachodzie. Wcześniej, tak jak w Rosji, obchody Narodowego Święta Zwycięstwa i Wolności miały miejsce 9 maja.

W związku z panującą epidemią obchody są skromne. Starosta Jasielski Adam Pawluś, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Jan Muzyka, w imieniu Europosła Bogdana Rzońcy, Kamila Cholewiak-Kiczek oraz Dyrektor PZD Katarzyna Kaszowicz, złożyli kwiaty pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza w Parku Miejskim w Jaśle. Starosta, przypominając że jest to ważny dzień w dziejach naszego kraju i świata, zachęca wszystkich do refleksji i uczczenia pamięci o tych, którzy stracili życie lub ucierpieli podczas II wojny światowej.

P1200583
P1200587