Szpital Specjalistyczny w Jaśle przekazał dwie sale operacyjne do rozbudowy firmie ER BUD, w  ramach realizacji zadania inwestycyjnego pn.: „Rozbudowa i Doposażenie Bloku Operacyjnego oraz Centralnej Sterylizacji Szpitala Specjalistycznego w Jaśle wraz z niezbędną infrastrukturą na rzecz zapewnienia kompleksowej opieki zdrowotnej”.

Adam Pawluś, Starosta Jasielski, jako Przewodniczący Rady Społecznej Szpitala Specjalistycznego w Jaśle, wizytował szpital, gdzie zapoznał się z postępem prac budowlanych. Aktualny stan robót przedstawił, Kierownik Działu Technicznego, Stanisław Chochołek. O problemach medycznych Starosta rozmawiał z Zastępcą Dyrektora ds. Medycznych dr Dariuszem Kowalskim. Będąc w Oddziale Ortopedii, Traumatologii, Chirurgii i Chirurgii Ręki szczegółowo zapoznał się ze specyfiką pracy tego oddziału i warunkami lokalowymi. Kierownik Oddziału Bogdan Naszkiewicz, jego zastępca Wiesław Małek i Pielęgniarka Oddziałowa Beata Gronkiewicz przedstawili przeszkody organizacyjne i lokalowe, które należałoby pokonać, aby zwiększyć  ilość operowanych pacjentów i poprawić im warunki leczenia i koniecznej intymności. Obecnie w Oddziale nie ma  ani jednej sali chorych z własną łazienką, na salach jest za ciasno i za dużo łóżek, nie ma też izolatek dla pacjentów z infekcjami, którzy leżą tymczasowo w sąsiednim Oddziale Chirurgicznym. Ta prowizorka, według kierujących oddziałem, trwa już zbyt długo.  Przez lata Oddział Ortopedii w Jaśle bardzo rozszerzył spektrum operacyjne, operuje skomplikowane przypadki pacjentów z całego regionu, a także szkoli lekarzy z innych ośrodków w kraju w zakresie operacji minimalnie inwazyjnych endoprotezoplastyk stawów.

To wszystko, jak zaznaczył Zastępca Dyrektora dr Dariusz Kowalski, spowodowało, że jeden z najmniejszych oddziałów w naszym szpitalu jest już po prostu za mały. Na pytanie Starosty o kadrę lekarską w tym Oddziale, Dyrektor Kowalski zapewnił, że nie ma obaw, bo zespół jest prężny, zróżnicowany wiekowo, jest kilku nowych młodych lekarze (jeden przyszedł z Krakowa, jeden z Jaworzna,  jeden z Zakopanego, a jeden z Krosna). Oddział ma akredytację do szkolenia specjalizacyjnego i 4 rezydentów, których opłaca Ministerstwo Zdrowia.

Kierownik Oddziału, który jest równocześnie Konsultantem Wojewódzkim w dziedzinie ortopedii, na pytanie Starosty o możliwości zwiększonej ilości operacji stwierdził, że barierą jest dostęp do drugiej sali operacyjnej i powiększenie oddziału, o co oddział stara się od lat. Ortopedia ma wystarczającą ilość lekarzy i pacjentów oczekujących do różnych operacji, aby codziennie pracować równocześnie na dwóch salach operacyjnych, a nie na jednej. Taka organizacja pracy pozwoliłaby skrócić przynajmniej o połowę czas oczekiwania na operację. Pacjenci chętnie poddają się operacjom w Jaśle i często wolą dłużej czekać tu na operację ortopedyczną, niż krócej w innym szpitalu.

Wszystko to jest bardzo opłacalne, bo przy tej samej liczbie lekarzy i niewielkim tylko wzroście kosztów stałych, znacznie wzrosłyby przychody szpitala.

Starosta Jasielski Adam Pawluś przyznał, że należy poprawić warunki pacjentom ortopedii, a wobec szansy szybkiego zwiększenia przychodów szpitala, powinno to być priorytetem.

Podczas wizyty na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, Starosta rozmawiał z dr Leonem Fliszkiewiczem, Zastępcą Kierownika Oddziału, na temat obecnej  sytuacji tego oddziału.  Podstawowy problemem stanowią wieloosobowe sale bez własnej łazienki. Większość pacjentów na oddziale to osoby starsze, schorowane, z ograniczoną ruchowością i zapewnienie im odpowiednich warunków sanitarnych jest niezbędne. Lekarz dodał, że jest szansa na remont i poprawę trudnych warunków.

Natomiast najbardziej pozytywną wiadomością jest rozpoczęcie prac budowlanych przy przebudowie sal operacyjnych. Obecnie cały blok operacyjny ma powierzchnię około 600 m, po remoncie zwiększy się ona dwukrotnie. Dzięki przeprowadzonym pracom obydwie sale będą nowoczesne i przyjazne dla pacjentów, zgodnie z normami unijnymi. W związku z remontem bloku operacyjnego wstrzymane zostały zabiegi planowane, wykonywane są natomiast zabiegi ratujące życie.

Wszyscy zebrani zgodzili się ze Starostą, który oczekuje od Dyrekcji szpitala szybkiego przedstawienia danych ekonomicznych i nakreślenia wspólnie strategii w tym zakresie.