Do końca kwietnia br. potrwa remont części Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w jasielskim szpitalu. Powstaną tam nowoczesne, komfortowe sale chorych z węzłami sanitarnymi, wyposażone w nowe łóżka, meble i podstawową aparaturę medyczną, a także nowe sale opatrunkowa i zabiegowa oraz pomieszczenia socjalne dla personelu pielęgniarskiego i dyżurka lekarska. Inwestycja ta opiewa na kwotę ponad 2 mln zł i jest realizowana ze środków Powiatu Jasielskiego.

– Trwa gruntowny remont połowy oddziału chirurgicznego. Oddział ten nigdy nie był remontowany. Dokonywano jedynie bieżących napraw. To będzie naprawdę nowoczesny oddział, w którym pacjenci będą mieli bardzo dobre warunki leczenia, a personel będzie miał bardzo dobre warunki pracy. – powiedział Szymon Niemiec, kierownik oddziału.

Zgodnie z realizowanym projektem przebudowy Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, po remoncie będą mieścić się tu pokoje 1,2,3-łóżkowe z pełnym węzłem sanitarnym, instalacją gazów medycznych, instalacją przyzywową. Oddział zostanie również wyposażony w izolatkę,  pokój diagnostyczno - zabiegowy, pokój przygotowawczy pielęgniarski wraz z punktem pielęgniarskim, łazienką ogólnodostępną, przystosowaną do osób niepełnosprawnych, brudownikiem oraz WC dla personelu.

Obecnie trwają prace tynkarskie i przygotowawcze pod wylewki. Pozostałe instalacje są już na ukończeniu. Przebudowany oddział będzie dostosowany do obowiązujących przepisów, ponadto zwiększy się komfort leczenia pacjentów  i poprawią się warunki pracy personelu.

Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej będzie bezkolizyjnie skomunikowany z nowym Blokiem Operacyjnym, co znacznie ułatwi transport pacjentów.

Zakończenie robót budowlanych planowane jest na koniec kwietnia 2019 r.

Całość inwestycji opiewa na 2 038 545,25 złotych brutto. Środki te pochodzą z budżetu powiatu.

– Nie udało nam się pozyskać środków zewnętrznych na realizację tej inwestycji. Przypomnę tylko, że aplikowaliśmy do Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina. Mieliśmy świetnego partnera po stronie ukraińskiej. Przeszliśmy pozytywnie wszystkie etapy, ale niestety w punktacji końcowej odpadliśmy. Na pewno będziemy starać się szukać dodatkowych środków na realizację kolejnych inwestycji w szpitalu. – wyjaśnił Starosta Jasieli Adam Pawluś.

Starosta chciałby kontynuować prace w drugiej części oddziału. – Chciałbym, aby udało się również przebudować drugą część oddziału. Mam nadzieję, że Radni przyjmą stosowną uchwałę i w 2020 roku zakończymy modernizację całego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. – stwierdził Adam Pawluś.