Park Rekreacji i Edukacji Ekologicznej imienia Stanisława Zająca Senatora RP w Foluszu położony jest w atrakcyjnym krajobrazowo terenie na lewym brzegu potoku Kłopotnica i zajmuje powierzchnię blisko 2,5 ha. Graniczy bezpośrednio z Magurskim Parkiem Narodowym i wchodzi  w skład jego otuliny. Prace związane z urządzeniem Parku Rekreacji i Edukacji Ekologicznej Powiat Jasielski rozpoczął w 2007 roku. Obecnie park jest pod zarządem Młodzieżowego Dom Kultury w Jaśle. W dniu 15 listopada 2010 r. w Foluszu odbyła się uroczystość nadania Parkowi Rekreacji i Edukacji Ekologicznej w Foluszu imienia Stanisława Zająca Senatora RP.

Park jest dobrym miejscem na sobotnio-niedzielny wypoczynek mieszkańców z terenu całego Powiatu Jasielskiego. Jest też doskonałym terenem rekreacji dla indywidualnych turystów i grup zorganizowanych przyjeżdżających również z innych regionów kraju.

Infrastruktura parku przystosowana jest do aktywnego wypoczynku dzieci i młodzieży  oraz  realizowania zajęć edukacyjnych z zakresu ekologii i ochrony przyrody.

Na terenie parku znajduje się wyznaczona ścieżka edukacji ekologicznej „Dolina Kłopotnicy", którą opracowali pracownicy Arboretum w Bolestraszycach. Ścieżka przebiega pomiędzy rozstawionymi w terenie tablicami, na których przedstawiono zagadnienia związane z charakterystycznymi dla tego regionu ekosystemami. Wzdłuż ścieżki dokonano nasadzeń cennych przyrodniczo roślin oraz zamontowano małe tablice  informacyjne przedstawiające faunę i florę tej części Karpat. Ścieżka ta umożliwia prowadzenie zajęć dydaktycznych w terenie.

Myśląc o relaksie turystów wśród otaczającej natury, w parku wyznaczono sieć ścieżek spacerowych i stworzono oczko wodne ze skalną kaskadą, nad którą zamontowano romantyczny mostek.  Na terenie parku mieści się nowoczesny plac zabaw, boisko do piłki siatkowej, liczne ławki wzdłuż ścieżek, a także miejsce do grillowania z zadaszoną wiatą.

Natomiast na obrzeżach parku znajduje się leśny amfiteatr, w którym odbywają się koncerty plenerowe i okolicznościowe uroczystości. Corocznie odbywa się tutaj Festiwal Piosenki   Poetyckiej i Turystycznej.

Uzupełnieniem oferty Parku Rekreacji i Edukacji Ekologicznej jest szlak spacerowy  wyznakowany w formie pętli wokół Domu Pomocy Społecznej w 2009 roku z inicjatywy Starostwa Powiatowego w Jaśle. Jest on ciekawą propozycją głownie dla rodzin z małymi dziećmi do spędzenia aktywnie czasu  i kontaktu z karpackim lasem. Długość szlaku wynosi około 2,5  km, a czas potrzebny na jego przejście to około 40 min.

09r. 007

Brak załączników.